Trendelenburg Nedir? Trendelenburg özellikli hasta karyolası hangisidir?

trendelenburg

Trendelenburg Nedir? Trendelenburg özellikli hasta karyolası hangisidir?

Trendelenburg Nedir? Trendelenburg hareketinin amacı nedir? Trendelenburg özellikli hasta karyolası hangisidir?
ANTİ trendelenburg pozisyonu
ANTİ trendelenburg pozisyonu

ANTİ Trendelenburg pozisyonunda; hastanın vücudu düz bir şekilde, baş kısmı ayak kısmından çapraz şekilde 15-30 derece daha yüksektedir. ANTİ-Trendelenburg hareketinin tam tersi ise trendelenburg olarak adlandırılmaktadır. trendelenburg hareketinde ise; çapraz şekilde hastanın ayak kısmı baş kısmından 15-30 derece arasında daha yüksektedir. Kısaca trendelenburg, çapraz pozisyon hareketi olarak da adlandırılmaktadır.

Trendelenburg pozisyonu niçin kullanılır?

Trendelenburg hareketleri, yatağa bağımlı olan hastaların kan basıncını ve kalp ritmini önemli derecede iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. Trendelenburg pozisyonu, hipovolemik şokta beyne kan akışını korumak için sıklıkla kullanılmaktadır. Ters trendelenburg hareketi, ameliyatlarda kan kaybını azaltmada kullanıldığı gibi; hastanın günlük hayatında tansiyonunun iyileştirilmesi için kullanılmaktadır.

Trendelenburg pozisyonunun sağladığı yararlar:
 • Kanama riski azalır, hastanın tansiyonu düzenlenir.

 • (Ameliyatlarda) Cerrahi görüş mesafesi, günlük kullanımda ise hastanın görüş mesafesi kolaylaşır.

 • (Trakea regürjitasyonu) Soluk borusu reflüsünden korunur,

 • (Santral ven) Kirli kanı kalbe taşıyan damarlara katater (damar yoluna sokularak vücuttan sıvı çıkışını sağlayan tıbbi alet) girişi kolay olur.

trendelenburg ve antitrendelenburg
trendelenburg ve antitrendelenburg
Trendelenburg pozisyonu hava embolisini nasıl önler?

Hava embolisi; kan damarları içerisine hava girip bu havanın dolaşım yoluyla kalbe, oradan da beyin, akciğer veya diğer hayati organlara gitmesine denmektedir. Belirli bir hacme kadar zarar vermeyen bu durum genellikle yüksek hacimlerde öldürücü olmaktadır. Trendelenburg hareketinde havanın pulmoner arterlere (oksijenlenmemiş kanı kalpten akciğere taşıyan damar) geçişini engeller ve kalbin sağ karıncığının çıkış yolu tıkanmasına yol açar. Dolayısıyla kalp ritmini düzenlemekte etkilidir.

Trendelenburg özelliğine sahip hasta karyolası hangisidir?
trendelenburg özelliğine sahip hasta karyolası
trendelenburg özelliğine sahip hasta karyolası

Trendelenburg hareketine sahip olan hasta karyolası; 4 motorlu hasta karyolasıdır. 4 motorlu hasta karyolası trendelenburg hareketini gerçekleştirerek yarı koltuk olabilme özelliğine sahiptir. Mideden beslenen hastalarda midede bulunan besinlerin çıkışını önlemek amaçlı trendelenburg pozisyonu kullanılmaktadır. Hastanın görüş açısı çoktur ve geniş ölçüleri sebebiyle hastanın sıkışması önlenmektedir. 4 motorlu hasta karyolasının üreticisi Platin Yatak firması 4 motorlu hasta karyolasını en kaliteli şekilde üretmekteyiz.

4 motorlu hasta karyolası
4 motorlu hasta karyolası
 • Ölçüleri 90*190 cm değilde, 1*2m şeklinde üretilerek hastanın sıkışması önlenmiştir. Hasta kolaylıkla hareket edebilmektedir.
 • 4 adet T-motion marka piston motorlar kullanılarak 24000 Newton taşıma kapasitesi bulunmaktadır. 220 kg’a kadar hasta taşıyabilir.
 • Ürünün garantisi tam 4 yıldır.
 • Tekerlekleri tekli kilit sistemine sahiptir. Bir tekerin arıza oluşturması diğer tekerlekleri etkilemez.
 • Kaldıraçları 10*40mm dolu demir kullanılarak sağlamlaştırılmıştır.
 • Ana iskeleti 4cm*6cm olarak üretilen tek hasta karyolasıdır.
 • Türkiye’de en alçak ve en yüksek seviyeye gelebilen tek hasta karyolasıdır.
4 motorlu hasta karyolasını kiralamak mümkün mü?

Hasta karyolası kiralama sistemimiz İstanbul içerisinde gerçekleşmektedir. Ürünü kısa süreli kullanacak olan müşterilerimize bu sistemi tavsiye etmekteyiz. Ürünü aylık set olarak kiralayarak, ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Sipariş üzerine aynı gün içerisinde kurulumu gerçekleşmektedir. 

Ürünü kiralamak için; HYK 600 – HASTA KARYOLASI KİRALAMA üzerine ürünü satın almak içinse; PY 3250 – 4 MOTORLU HASTA KARYOLASI üzerine tıklayın.

4 motorlu hasta karyolasının videosunu izlemeyi unutmayın!

Hasta Yatağı Kiralama - WhatsApp Destek Hattı