Havalı Yatak Nedir? Niçin Kullanılır?

havalı yatak nedir niçin kullanılır nasıl tercih edilir

Havalı Yatak Nedir? Niçin Kullanılır?

Havalı yatak nedir? Niçin kullanılır? Havalı yatak kullanırken dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir? 

Havalı yataklar, hastalar için geliştirilmiş medikal yataklardır. Havalı yataklar; baklava tipi ve boru tipi olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır. Platin Yatak firması olarak baklava tipi havalı yatakların kullanılmasını tavsiye etmesek de, bu ürünler piyasada mevcuttur. 10 yıldır hasta karyolası ve havalı yatak sektöründe hizmet veren bir firma olarak tercih ettiğimiz ve önerdiğimiz havalı yatak çeşitleri; boru tipi havalı yataklardır. Havalı yatakları firmamızdan satın almanız veya kiralamanız mümkün. Platin Yatak firması olarak hasta karyolası ve havalı yatak alanında üretim & satış ve kiralama hizmetleri sunmaktayız. Türkiye’nin dört bir yanındaki hastalarımızın ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmaktayız. Kalite ve müşteri memnuniyeti için çalışmaktayız.

Havalı yatak çeşitleri nelerdir?

 • Baklava tipi havalı yatak: İlk olarak piyasaya sunulan havalı yatak çeşitleridir. Bu ürünlerin hava hücreleri baklava şekline benzemektedir. Şiştiğinde 5 cm yüksekliğinde olmaktadır ve plastikten üretilen ürünlerdir. Yara oluşumunu geciktirir, fakat önlemez. Dolayısıyla tavsiye etmediğimiz bir havalı yatak çeşididir.
 • Boru tipi havalı yatak: Boru hücrelerinin şişip inmesi ile yara oluşumunu %100 önleyen yataklardır. AB, ABC, Pozisyon veren ve Ultra Pozisyon veren modelleri bulunmaktadır. Ventilasyon (havalandırma) özellikleri sayesinde hastaların vücudunun hava almasını sağlamaktadır. Sıvı geçirmez kumaştan üretilmiştir ve hastada terleme yapmaz.
Hastada Yara Oluşumu ve Önlenmesi
vücut basınç noktaları
vücut basınç noktaları

Günde 10 saatten fazla yatış pozisyonunda olan hastalarda; hareketsizlikten dolayı bası yaraları oluşmaktadır. Bu yaralar gün geçtikçe büyümekte ve hastanın acı çekmesine sebep olmaktadır. Eğer hastanız hareket edemiyor, lavabo ihtiyacını kendi gideremiyor ve yatağa bağımlı duruma gelmişse; kesinlikle havalı yatak kullanmalısınız. Havalı yatak tercih ederken; hastanıza uygun bir ürün seçmeniz gerekmektedir. Hastanelerde genellikle kullanılan havalı yatak çeşidi, baklava tipidir. Hastanelerin baklava tipi havalı yatak kullanmalarının genellikle sebebi; ekonomik olmasıdır. Ayrıca hastanelerde hastalar kısa süreli tutulduğu için, taburcu olana kadar kullanılması maksadıyla tercih edilen modeldir. 

Niçin Baklava Tipi Havalı Yatak Önermiyoruz?

Baklava tipi havalı yatak kullanan hastalarda, boru tipi havalı yatak test edilmiştir. 2009 yılında Platin Yatak markası olarak bu ürünleri hastalarımızda test ederek, sonuçlarını gözlemledik. 10 hastadan 9’u boru tipi havalı yatak kullandığında yaraları iyileşti. Daha sonra tekrar baklava tipi kullanıma devam etmek isteyen müşterilerimizde yara oluşumunun başlandığı gözlemlendi. Bu sonuçlara göre baklava tipi havalı yatağın, yara oluşumunu geciktirdiği fakat önlemediği görüldü. Dolayısıyla Platin Yatak firması olarak baklava tipi ürünlerin satışını gerçekleştirmemekteyiz.

hava sirkülasyonu
hava sirkülasyonu

Bir havalı yatağın hastaya fayda sağlaması için şu özelliklere sahip olması gerekir;

 • Boru tipi havalı yatak olması; Boru tipi havalı yatakların hareketleri hastanın kan dolaşımını arttırarak yara oluşumunu önlemektedir.
 • 12 cm yüksekliğinde olması; Yükseklik ne kadar fazla olursa hava sirkülasyonu da o kadar iyi olur. Tavsiye edilen en ideal seviye 12 cm’dir.
 • Motorunun dakikada 10 litreden fazla basınç sağlaması; Hava basıncının yüksek olması, hava sirkülasyonunun en iyi şekilde yapılmasını sağlar. Havalı yatak motorlarının dakikada 10 litreden fazla basınç sağlaması önemli bir unsurdur.
 • Ventilasyon özelliğinin olması; Ventilasyon havalandırma anlamına gelmektedir. Hastanın vücuduna hava üflenerek, terlemeden oluşabilecek pullanmalar önlenmektedir.
Yara Oluşmadan Müdahale Etmelisiniz!

Çoğu müşterimiz hastada yara oluştuktan sonra havalı yatak kullanmaya başlamaktadır. Hastanın hiç acı çekmemesi için, bu ürünler yara oluşmadan kullanılmalıdır. Hasta hareketsiz ve sürekli yatış pozisyonuna geldi ise; havalı yatak ihtiyacınız oluşmaktadır. ”Hastamda yara yok, ürünü kullanmama da gerek yok” demeyin, tecrübelerimize dayanarak müşterilerimizi uyarmaktayız.

Boru Tipi Havalı Yatak Modelleri Nelerdir?

 • AB Sistem Havalı Yatak; 100 kg ve altı kilosu olan hastalar için uygundur. 2’li çalışma sistemine sahiptir. 12 cm yüksekliğindedir ve ventilasyon özelliği bulunmaktadır. 
 • ABC Sistem Havalı Yatak; 100 kg ve üzeri kilosu bulunan hastalar için tavsiye edilir. 3’lü çalışma sistemine sahiptir. 12 cm yüksekliğindedir ve ventilasyon özelliği bulunmaktadır. Ayrıca üzerinde sıvı geçirmez kılıfı bulunmaktadır.
 • Pozisyon Veren Havalı Yataklar; Pozisyon veren havalı yataklar, hastaya sağa ve sola olmak üzere pozisyon verir. 20*25 ve 30*35 derecelik açıyla pozisyon veren modelleri bulunmaktadır. 
Boru Tipi Havalı Yatakların Çalışma Sistemi Nedir?
BORU TİPİ HAVALI YATAK ÇALIŞMA SİSTEMİ
BORU TİPİ HAVALI YATAK ÇALIŞMA SİSTEMİ

Boru tipi havalı yataklar, boru hücrelerinden oluşan medikal yataklardır. Boruların hava şişip inmesi ile hava sirkülasyonu sağlanmaktadır. Havalı yatağın çalışma sistemi, borularının sürekli hava şişip inmesine dayanmaktadır. AB ve ABC sistemler ise; kaç boru hücresinin hareket halinde olduğunu belirten sistemlerdir. AB sistem havalı yatağın borularını A, B, A, B.. şeklinde isimlendirirsek; A boruları hava dolarak şişerken, B boruları inik kalmaktadır. 15-20 dakikalık arayla B boruları şiştiğinde ise, A boruları inik vaziyette olmaktadır. Boruların sürekli hava şişip, inmesi ile hareket sağlanmaktadır. Hareket sonucu hastanın kan dolaşımı artarak yara oluşumu önlenmektedir. Dolayısıyla AB sistem havalı yataklarda 2’li çalışma sistemi bulunmaktadır. ABC sistem havalı yataklarda ise aynı şekilde çalışmakta olup, 3’lü sisteme sahiptir.

ab sistem havalı yatak çalışma sistemi
ab sistem havalı yatak çalışma sistemi
Havalı Yatak Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Havalı yatakların garanti süresi 2 yıldır.  Havalı yatakların kullanım süresinin uzun olması için, ürünü doğru kullanmak gerekir. Havalı yatak kullanırken şu maddelere dikkat ediniz.

 • Ateş, delici veya kesici maddeler ürüne yaklaştırılmamalıdır.
 • Hava akışını sağlayan borular katlanmamalı veya sıkıştırılmamalıdır.
 • Motoru dikkatli kullanılmalıdır.
 • Ürünün üzerine alez (sıvı geçirmez koruyucu örtü) serilmemelidir.
 • Boruların patlamaması için, ikinci bir kişi yatağa baskı uygulamamalıdır.
Havalı Yatak Kiralama Nasıl Gerçekleşir?
ab sistem set
ab sistem set

Türkiye’de hasta karyolası ve havalı yatak kiralama sistemini başlatan firma; Platin Yatak’tır.

Havalı Yatak Kiralama Sistemini, Platin Yatak firması olarak İstanbul’da gerçekleştirmekteyiz. Ürünlerimizi kiralamak isteyen müşterilerimiz minumum aylık ve set olarak ürünleri kiralayabilirler. Havalı yatakların kiralanması tek olarak gerçekleşmemektedir. Havalı yatakları bir hasta karyolası ile beraber kiralayabilirsiniz. Ürünün teslimatı aynı gün içerisinde gerçekleşmektedir. Ürünler dezenfekte edilmiş ve jelatinlenmiş şekilde müşterilerimize götürülmektedir. Bir sonraki ayın aynı günü, ürünü kullanmaya devam etmek isteyen müşterilerimiz ödemesini yaparak ürünü kullanmaya devam etmektedirler. Havalı yatak set içeriğinde; havalı yatak ve motoru bulunmaktadır. Ürünü hasta karyolası ile beraber kiralayacağınız için, havalı yatağın altına sermek üzere ”5 cm’lik şilte” de müşterilerimize teslim edilir. Ürünü iade etmek isteyen müşterilerimizden ek ücret talep edilmez.

hasta karyolası whatsapp

Havalı yatak ürünlerimiz hakkında bilgi almak, sipariş vermek veya kiralamak için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. WhatsApp hattımızdan ön bilgi alabilirsiniz. WhatsApp numaramız; 0532 620 1030 ‘dur. Hasta karyolası kiralama ve havalı yatak kiralama seçenekleri için; HASTA KARYOLASI KİRALAMA üzerine tıklayın.

AB SİSTEM BORU TİPİ HAVALI YATAK VİDEOSU

Hasta Yatağı Kiralama - WhatsApp Destek Hattı